Jak wychować owczarka niemieckiego

Jak wychować owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie są powszechnie znane ze swej inteligencji, chęci współpracy z człowiekiem i dużej zdolności przystosowywania się do różnych warunków. Psy tej rasy wywodzą się z psów pasterskich, w XIX w rozpoczęto ich selekcjonowanie pod względem ich użytkowości i predyspozycji do pracy w służbach wojskowych i policyjnych. Dzięki temu są to psy łatwe w wychowaniu i szybko uczące się.

Współczesny dobór hodowlany kładący nacisk na wygląd psa z pominięciem jego cech użytkowych w dużym stopniu wpłynął negatywnie na obecny obraz rasy. Wśród owczarków niemieckich można spotkać wiele osobników lękliwych, łatwo pobudliwych. Wybierając szczeniaka tej rasy musimy wiedzieć, że okres socjalizacji owczarków niemieckich trwa najkrócej spośród przedstawicieli wszystkich ras, oznacza to, że znacznie wcześniej kończy się pełna ufność wobec otaczających zjawisk i pojawia się obawa przed nieznanym (już w 5-7 tygodniu). Dlatego duża odpowiedzialność spoczywa na hodowcach, psy wychowane w hodowli kennelowej miewają później duże problemy z przystosowaniem się do nowych warunków i na wiele bodźców mogą reagować strachem i agresją.

Ważne, zatem, by nabyć szczeniaka z dobrej hodowli, od osoby, która posiada niezbędną wiedzę na temat warunków prawidłowego rozwoju szczeniąt.

Gdy szczeniak już trafi do naszego domu, zadbajmy by wszyscy napotykani ludzie, zwierzęta i nowe sytuacje kojarzyły się maluchowi jak najlepiej. Unikajmy możliwości wystraszenia szczeniaka. Nie próbujmy rozbudzać w psie agresji, owczarek niemiecki odstraszy samym swoim wyglądem, a przed dobrze przygotowanym napastnikiem i tak nie będzie w stanie nas obronić. Agresywny pies to poważny problem i zero korzyści.

Od pierwszego dnia pieska w nowym domu przestrzegajmy ustalonych zasad, pamiętajmy, że nie możemy pozwalać mu na coś, co w przyszłości będzie zakazane, np. skakanie na ludzi, spanie w łóżku, żebranie przy stole.

W nauce wykorzystujmy dużo nagród w postaci smakołyków i  zabawy(owczarki uwielbiają aportowanie patyków i piłeczek).

Nie stosujmy kar fizycznych ani krzyku.

 

Ćwiczmy w krótkich sesjach, pamiętając, że szczeniak szybko się dekoncentruje i męczy. Owczarki niemieckie świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju dyscyplinach – między innymi w obedience, agility (intensywność ćwiczeń dostosowujemy do wieku psa i jego stanu fizycznego po konsultacji z weterynarzem), tropieniu.

 

www.zgrodusmoka.pl

Share this post

Z Grodu Smoka